Jak dbać o samochód kolekcjonerski?

Dbanie o samochód kolekcjonerski nieco różni się od troski o auto, które dopiero wyjechało z salonu. Wbrew pozorom nie chodzi jednak tylko o wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim o stan jego podzespołów mechanicznych. Wszystko po to, aby pojazd jak najdłużej cieszył swoją niezawodnością i gwarantował niezapomniane wrażenia z jazdy.

Regularne przeglądy i serwisowanie

Opieka nad samochodami kolekcjonerskimi wymaga bardzo gruntownej wiedzy i doświadczenia, dlatego przeglądy okresowe, diagnostykę oraz inne usługi serwisowe klasycznych aut, powinniśmy zlecać wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom takim jak Rzepecki Auto. Dzięki temu, także w razie jakiejkolwiek awarii, firmy te mają możliwość wymiany na oryginalne części zamienne lub sprawdzone, wysokiej jakości zamienniki.

 

Prawidłowe garażowanie

Sposób garażowania samochodu kolekcjonerskiego ma niebagatelne znaczenie dla jego stanu. Przede wszystkim powinno być to miejsce suche, aby podzespoły nie były dodatkowo narażone na korodowanie, a także by we wnętrzu nie powstawała pleśń. Drugim elementem jest pozostawianie przynajmniej częściowo otwartych szyb w celu zapewnienia regularnego dostępu do świeżego powietrza, co ochroni przed tworzeniem się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli garaż ma okna, musimy także zadbać o okrycie karoserii, by lakier nie ulegał matowieniu i niszczeniu pod wpływem promieni słonecznych.

 

Mycie i woskowanie

Powłoka lakiernicza samochodów kolekcjonerskich również wymaga odpowiedniej troski. W tym celu niezbędne jest częste mycie karoserii, mające na celu usunięcie kurzu, sadzy oraz innych drobin, które mogłyby uszkadzać poszycie. Kolejnym etapem powinno być także zabezpieczające woskowanie, które warto wykonywać przynajmniej raz na pół roku.

 

Regularne przejażdżki

Samochód kolekcjonerski powinien nie tylko cieszyć nasze oczy, ale także inne zmysły, dlatego warto zabierać go na okresowe przejażdżki. Nie tylko zapewnią nam one radość, ale także zagwarantują sprawność mechanicznym podzespołom, które potrzebują stałego rozruchu.

Dbanie o samochód kolekcjonerski to dla większości właścicieli przyjemny obowiązek. Aby jednak pojazd na jak najdłuższy czas zachował swój wygląd oraz sprawność, duże znaczenie ma regularne i dogłębne nadzorowanie jego stanu.