Jakie auta są uznawane za zabytkowe?

Auta zabytkowe zachwycają nie tylko fanów motoryzacji, ale także laików, którzy nie mają na ich temat większej wiedzy. To, kiedy dany samochód staje się pojazdem zabytkowym jest ściśle określone przez ustawę Prawo o ruchu drogowym, która wskazuje, jakie wymagania musi spełnić taki pojazd.

Jaki samochód może zostać uznany za zabytek?

Zgodnie z ustawą pojazd, który można uznać za zabytek, powinien:

Zasady te są jednak elastyczne i zdarza się, że za zabytek można uznać także pojazd młodszy, wówczas brane są pod uwagę takie czynniki jak choćby zastosowane w nim, unikatowe rozwiązania konstrukcyjne.

 

Rejestracja samochodu jako zabytku – dlaczego warto?

Posiadanie samochodu zabytkowego to nie tylko powód do dumy i okazja do zaprezentowania unikatowego pojazdu na drodze. To także kilka innych korzyści, które ułatwiają codzienną eksploatację. Takim elementem jest m.in. bezterminowy przegląd, który wykonany raz, obowiązywać będzie przez cały czas użytkowania auta. Towarzystwa oferują dodatkowo terminowe ubezpieczenie OC, które można płacić tylko wtedy gdy pojazd jest użytkowany, czyli np. w okresie letnim. Kolejnym atutem jest także zwolnienie z konieczności dostosowywania samochodu do polskich wymogów technologicznych, co dotyczy w szczególności aut sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

 

Renowacja aut zabytkowych

Aby pojazd utrzymał swój status, właściciel ma zakaz jego niszczenia i przerabiania, a także musi zgłaszać do Konserwatora zabytków wykonane naprawy, w tym wymianę głównych podzespołów. Chcąc mieć gwarancję, że pojazd będzie serwisowany zgodnie z przyjętymi zasadami, właściciele powinni korzystać tylko z tych warsztatów, które na co dzień zajmują się modernizacją samochodów klasycznych i zabytkowych. Chodzi przede wszystkim o to, aby do napraw wykorzystywać oryginalne części zamienne, ewentualnie sprawdzone i wysokiej jakości zamienniki. Właśnie taką działalność wykonujemy na co dzień, dodatkowo w naszym serwisie samochodów zabytkowych zajmujemy się także odtwarzaniem podzespołów, jeśli nie jest możliwe ich znalezienie na rynku.

Samochody zabytkowe to nie tylko przywilej, ale także wiele obowiązków, a jednym z nich jest skrupulatne troszczenie się o ich stan. Łatwiej to robić dzięki mechanikom, dla których dbanie o takie pojazdy to pasja i prawdziwa frajda.