Unowocześnianie starych pojazdów. Jak to robić? Na co uważać?

Żeby zabytkowe samochody zachowywały swój pierwotny charakter, powinny mieć jak najwięcej oryginalnych części. Wtedy można o nich mówić, że rzeczywiście są zabytkowymi pojazdami, a nie takimi, które są tylko stylizowane na starsze niż w rzeczywistości.

 

Czasami jednak estetyczne i praktyczne względy nie pozwalają na to, by zachowywać wszystkie z oryginalnych elementów auta. Jeśli stanowią one część karoserii, mogą mieć na tyle zły wygląd, by przeszkadzać wizualnie w odbiorze samochodu, a to przecież właściwa prezencja pojazdu jest jednym z głównych celów kolekcjonowania zabytkowych aut. Natomiast jeżeli przestarzałe części są elementami silnika, może to uniemożliwiać prowadzenie pojazdu. W przypadku, kiedy samochód nie ma w ogóle służyć do poruszania się po drodze, nie jest to oczywiście tragedia, więc można sobie poradzić bez przestarzałej części silnika. Jednak jeżeli samochód zabytkowy oprócz wartości kolekcjonerskiej ma mieć także wartość użytkową, jest to już spory problem. W takiej sytuacji konieczne może okazać się unowocześnienie starego pojazdu.

 

Szacunek do oryginału

W jaki sposób zmodernizować zabytkowy samochód? Na co uważać podczas tego zabiegu? Przede wszystkim warto pamiętać o zachowaniu szacunku dla oryginalnego stylu. Unowocześnianie auta można przyrównać do konserwacji dzieł sztuki. Działanie takie nie ma doprowadzić do stworzenia nowej rzeźby czy nowego obrazu. Jego zadanie polega na tym, by przywrócić zaniedbanemu okazowi jego dawny blask. Podobnie powinno się dziać z samochodami. Celem modernizacji zabytkowego auta nie powinno być stworzenie nowego pojazdu z naleciałościami z przeszłości, tylko maksymalna wierność oryginałowi. Oczywiście czasami, jeśli chcemy, by pojazd był sprawny, niemożliwe jest całkowite kopiowanie oryginału. W takiej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek między zachowaniem pierwotnego charakteru a zabiegami modernizacyjnymi. Powierzając samochód w ręce specjalistów z naszej firmy można mieć pewność, że wykonają oni pracę z najwyższą starannością i profesjonalizmem.